Blog

Śladami Jana Piwnika ”Ponurego” – harcerski rajd w Starachowicach.

5 Szumska Drużyna Harcerska „Promień” ostatnie wakacyjne dni spędziła w ośrodku harcerskim „Lubianka”. Zwiedzaliśmy Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” im. Jana Pazdura w Starachowicach.  Widzieliśmy m.in.:  Zakład Wielkopiecowy z połowy XIX wieku, maszynę parową  z 1889 roku, oraz bardzo ciekawą ekspozycję samochodów ciężarowych marki Star.

Kolejnym z punktów naszej wędrówki był klasztor w Wąchocku,  gdzie spoczywają prochy Jana "Ponurego" Piwnika sprowadzone po latach z Białorusi. Jan Piwnik „Ponury” był dowódcą Zgrupowania Partyzanckiego AK w Górach Świętokrzyskich, gdzie bazą wypadową stało się wzgórze 326 pod nazwą „Wykus” w Puszczy Jodłowej.

Wędrując po tej puszczy z uwagą słuchaliśmy dawnych opowieści o ważnych, bohaterskich  wydarzeniach, które miały tu miejsce przed laty w czasie niemieckiej okupacji.  Historia łączniczki w oddziale Ponurego – Ludmiły Stefanowskiej  („Zjawa”) – bardzo nas zainteresowała i poruszyła.
Z zaciekawieniem słuchaliśmy  historii o partyzantach z Armii Krajowej i o samym ich bohaterskim dowódcy –„Ponurym”.

O wszystkich tych historycznych faktach opowiedział nam  Przemysław Jagiełło, któremu w tym miejscu serdecznie dziękujemy.

Obecność na „Wykusie” uświadomiła nam jeszcze bardziej, że powinniśmy być dumni z faktu, iż  jesteśmy Polakami.

Czuwaj