CZYTANIE „WESELA” STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO

Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna organizowana corocznie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. W tym roku Polacy wybrali w drodze internetowego głosowania „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

W naszej szkole wspólne czytanie odbyło się 21 grudnia 2017 roku.

Po krótkim wstępie rozpoczęto czytanie aktu I, który przedstawia relacje między inteligencją krakowską a chłopstwem. W akcję czytania „Wesela” włączyli się uczniowie klas IV – VII w następującym składzie:

Narrator – Wiktoria Lasek
Czepiec – Aleks Chruściński
Dziennikarz – Jakub Pawlik
Radczyni – Wiktoria Garstka
Haneczka – Martyna Siwonia
Klimina – Lena Chodynko
Kasper – Kuba Chodakowski
Jasiek – Mateusz Piotrowicz
Ksiądz – Marek Łaskawski
Pan Młody – Jakub Skrzyniarz
Panna Młoda – Natalia Łata
Poeta – Mikołaj Borek
Maryna – Klaudia Pałka
Żyd – Oskar Krakowiak
Rachel – Sandra Sobieraj
Gospodarz – Kacper Kozłowski
Ojciec – Sylwester Lasek
Dziad – Adrian Grosicki.

W postacie dramatu doskonale wcielili się czytający, o czym świadczyły gromkie brawa publiczności. W spotkaniu uczestniczyli nauczyciele oraz uczniowie klas IV – VII.

Organizatorkami akcji wspólnego czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego były panie: Dorota Sławska – nauczycielka języka polskiego oraz Kamilla Malanowicz – opiekun biblioteki szkolnej.

Kamilla Malanowicz
Dorota Sławska