• Tel: 41 353 51 70
  • spszumsko@spszumsko.edu.pl
  • Szumsko 42b, 26-035 Raków
Wycieczka do Warszawy

Wycieczka do Warszawy

W dniach 26-27 maja uczniowie Szkoły Podstawowej w Szumsku uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Warszawy.

Wyjazd został zorganizowany w ramach wymiany uczniowskiej pomiędzy naszą szkołą a Szkołą Podstawową nr 389 w Warszawie. Dzięki wymianie uczniowie mieli możliwość skorzystania z bezpłatnego noclegu we wcześniej wymienionej placówce, pojawiła się też okazja poznania naszej stolicy z bliska.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie kompleksu pałacowego w Wilanowie – rezydencji Jana III Sobieskiego- który  wraz z otaczającym parkiem oraz zabudowaniami zachował niezmienioną formę architektoniczną, walory historyczne i artystyczne.

Po obiedzie, przyszedł czas na zwiedzenie Łazienek Królewskich - zespołu pałacowo-ogrodowego w Warszawie, który został założony w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pałac na Wodzie, Pomnik Fryderyka Chopina czy też Amfiteatr to tylko niektóre z atrakcji, które mieliśmy okazję zobaczyć. Pierwszy dzień wyjazdu zakończyliśmy w Pałacu Kultury i Nauki, gdzie z tarasu widokowego mieliśmy okazję podziwiać panoramę Warszawy.

Drugi dzień przywitał nas piękną pogodą, która pozwoliła na spacer bulwarami nad Wisłą od mostu Świętokrzyskiego w kierunku Starego Miasta.
Po drodze mieliśmy możliwość zwiedzenia cudownych ogrodów na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, który przeniósł nas na chwilę do innego świata - w niesamowity świat kolorów i aranżacji ogrodowych. Okazuje się, że Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko dostęp do milionów książek. Uczniowie odwiedzili również Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie byli świadkami zmiany warty
i zobaczyli z bliska Pałac Prezydenta.

Rynek Startego Miasta zachwycił nas  kunsztem architektury. Stare Miasto stanowi jedyny na świecie (w tej skali) obszar planowej i dokończonej odbudowy terenu zabytkowej zabudowy miejskiej po katastrofalnych zniszczeniach podczas Powstania Warszawskiego w 1944 roku, sięgających około 90%. Pomnik Syrenki Warszawskiej, pomnik Małego Powstańca, Kolumna Zygmunta, czy też postać Bazyliszka to nie jedyne obiekty warte zobaczenia.

Ostatnim miejscem zwiedzania było Muzeum Powstania Warszawskiego dla klas IV-VIII oraz Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek dla klas I-III.

Wróciliśmy pełni zachwytu i obietnic, że za rok również wybierzemy się do naszej stolicy.

Na koniec kierujemy serdeczne podziękowania dla pani Marzeny Wesołowskiej z Warszawy, która z ramienia współpracującej szkoły, okazała nam ogromną serdeczność i pomoc.

Dorota Herbuś-Masternak

Alina Skalska

w Szumsku